V tomto článku najdete odpovědi na nejčastější otázky.

  • Co je Pestouni-ukrajina.cz za projekt, kdo za ním stojí a co je jeho účelem?

Válečný konflikt na Ukrajině stále pokračuje a bohužel se fatálně dotýká také dětí. Mnohé z nich z Ukrajiny odešly do bezpečí, například do Čech. Magistrát hlavního města Prahy a organizace UNICEF si uvědomují, že některé ukrajinské děti, které jsou dočasně v České republice, budou potřebovat náhradní rodinnou péči. Proto společnými silami organizují tento projekt, jehož cílem je najít zájemce o pěstounskou péči se znalostí ukrajinské kultury a jazyka. Pokud se nám ale přihlásí i další zájemci, vítán je každý, kdo má otevřenou náruč a je ochotný přijmout dítě, pomáhat, pracovat na sobě a stát se náhradním rodičem.

Primárně v rámci projektu hledáme zájemce z Prahy, rádi ale k prvním krokům v rámci jeho regionu nasměrujeme i všechny ostatní zájemce o náhradní rodinnou péči, který se nám ozve do našeho formuláře.

  • Už Magistrát hlavního města Prahy ví, jaké děti budou potřebovat pomoci?

Některé děti přišly do České republiky v doprovodu jiných dospělých například rodinných známých, kteří se o ně, ale z různých důvodů dále už nemohou starat. Nejčastěji se jedná o starší děti ve věku 12- 17 let a také o sourozenecké skupiny. Ale víme také o menších dětech.

V tuto chvíli nemáme žádné konkrétní čísla, nicméně odhadujeme je spíše v řádu jednotek.  V celém kontextu je ale potřeba zohlednit především vrtkavou a nepředvídatelnou situaci. Je proto důležité, abychom byli připraveni na různé scénáře. Zároveň je potřeba zmínit, že proces náhradní rodinné péče, tedy včetně přípravy nějakou dobu trvá. Není to ze dne na den…. Velmi nám záleží na situaci nezletilých dětí a proto chceme mít připraveny různé varianty, pro všechny případy.

Navíc každý, kdo do systému náhradní rodinné péče vstoupí je pro nás nesmírně důležitý.

  • Nejsem si jistý, že dokážu doložit všechny potřebné dokumenty (např. čistý trestní rejstřík, že vyhovuje moje bytová situace).

Moc nás těší váš zájem stát se náhradním rodičem. Určitě neváhejte a obraťte se na příslušnou pracovnici/pracovníka OSPOD. Posuzování žadatelů je velmi individuální. Pokud si nejste, např. vzhledem k jinému typu pobytu v ČR, jistý, že některý dokument dokážete doložit, můžete se společně s pracovnicí OSPOD pokusit najít vhodnou alternativu, která bude v souladu s českým právním řádem, ale zároveň to bude dokument, který jste schopna/schopen získat. Máte naši maximální podporu, abyste se na úřad vydali/zatelefonovali, prostě udělali ten první krok. Budeme zároveň moc rádi za zpětnou vazbu. Držíme palce na vaší cestě za náhradním rodičovstvím!

  • Co mám dělat, když nejsem z Prahy?

Vyplňte nám náš formulář, když nám uvedete, v jakém městě máte svůj trvalý pobyt, pomůžeme vám najít správný konktat, na který se ozvat. Primárně je naše kampaň zacílena na pražské zájemce, proto nepražským zájemcům budeme odpovídat dle našich kapacitních možností, může se tedy stát, že mohou na svou odpověď čekat o něco déle. Děkujeme za pochopení.

  • Jak dlouho děti budou v náhradní rodinné péči?

Doba, po kterou budou děti potřebovat pěstounskou péči může být velmi individuální. Některé děti budou u pěstounů jen po dobu konfliktu, protože po jeho skončení se budou moci vrátit domů. Jiné děti mohou v průběhu války o své zázemí úplně přijít, takže se nebudou mít kam vrátit. A některé děti jsou již téměř dospělé, proto potřebují kvalitní a bezpečné zázemí k tomu, aby se za pár let vydaly samostatně do dospělého života. Pokud se rozhodnete stát se pěstounem, máte naši maximální podporu, abyste se na úřad vydali/zatelefonovali, prostě udělali ten první krok. Budeme zároveň moc rádi za zpětnou vazbu. Držíme palce na vaší cestě za náhradním rodičovstvím!

  • Jakou roli hraje při hledání náhradních rodičů UNICEF?

Moc děkujeme za Váš zájem o tento projekt. UNICEF je mezinárodní organizace, která podporuje děti po celém světě. Financuje také vybrané aktivity v náhradní rodinné péči, protože má snahu pomoct každému dítěti. V tomto konkrétním případě financuje kampaň k nalezení vhodných pěstounů pro ukrajinské děti. Děkujeme za jejich podporu!

Kategorie: Info