Chcete se stát pěstounem a potřebujete další informace?

  • Pokud máte konkrétní otázku, potřebujete poradit nebo projevit zájem o pěstounství, využijte náš formulář náš formulář.
  • Pražští zájemci mohou další informace najít na webu Magistrátu hlavního města Prahy.
  • Pokud si chcete ještě obecně připomenout proces, jak se stát náhradním rodičem, přečtěte si našich 6 bodů na cestě k náhradnímu rodičovství:

6 bodů na cestě k náhradnímu rodičovství:

1. Kontaktování oddělení náhradní rodinné péče

Nejdříve je potřeba zkontaktovat oddělení náhradní rodinné péče (nebo příslušnou pracovnici OSPOD) v obci s rozšířenou působností podle vašeho trvalého bydliště (též najdete pod označením Orgán sociálně-právní ochrany dětí – zkratka OSPOD). Využít můžete Elektronický portál územních samospráv (do vyhledávání jednoduše zadáte obec, v níž bydlíte, a systém vám najde obec s rozšířenou působností – ORP).

2. Schůzka na úřadě

Schůzku na úřadě vám doporučujeme domluvit si telefonicky předem, aby na vás sociální pracovníci měli dostatek času. Po první informativní schůzce na úřadě budete vyzváni k vyplnění žádosti a dotazníku.

3. Doložení podmínek bezpečné péče

Na úřadě vám upřesní, jaké všechny další dokumenty budete muset doložit. Může jít např. o doklad o zdravotním stavu, příjmu apod. Bude potřeba posoudit i další osoby, které s vámi žijí v domácnosti, tedy i vaše děti. Pracovnice OSPOD bude také chtít domluvit návštěvu u vás v domácnosti. Bude ji zajímat, jakou máte dispozici bytu, jak upravíte své bydlení před příchodem dítěte aj.

4. Odeslání kompletní žádosti na krajský úřad

Když OSPOD tyto podklady od vás zpracuje, pošle vaši kompletní žádost na krajský úřad (v Praze jde o Magistrát hlavního města Prahy), který má na starosti vaše odborné a psychologické posouzení.

5. Přípravy a posouzení

Odborné posouzení udělá krajský úřad na základě všech dokumentů, psychologické posouzení provede psycholog určený krajským úřadem. Odborné přípravy jsou v rozsahu 48 hodin.

6. Čekání na dítě

Poté, co krajský úřad vydá kladné rozhodnutí a vy se stanete náhradním rodičem, čekáte na dítě, pro které budete tím nejvhodnějším novým rodičem právě vy. Přejeme hodně štěstí na vaší cestě za náhradním rodičovstvím.

Kategorie: Info